Konfliktuskezelés párkapcsolatban: hogyan vitázzunk hatékonyan?

A konfliktuskezelésben a tartalom nem fontosabb, mint a mód, ahogyan a vitás helyzetet kezeljük. A legtöbb párkapcsolati probléma a felek észlelés-, emlékezés- és a kommunikációs különbségeiben gyökerezik. A hatékony, az eszkalálódást elkerülő konfliktuskezelés a párkapcsolatban kulcsfontosságú, ezért megosztjuk legfontosabb tippjeinket.

  1. Tartson szemkontaktust! Ha vitahelyzetben is képesek maradunk a szemkontaktusra, könnyebben észrevehetjük az észlelésbeli és kommunikációs különbségeket, és ezáltal érzelmi szinten könnyebb lesz saját magunkat szabályozni. Vitás helyzetben érdemes minden zavaró tényezőt kiiktatni, és az időt, energiát valóban csak a vitára szánni. Ha erre nincs lehetőség, fontos lehet megegyezni abban, hogy a vitás pontok átbeszéléséhez később, arra alkalmasabb időpontban térünk vissza. A késleltetés további lehetőséget kínál arra, hogy feszültségünket levezessük, megnyugodjunk, új aspektusokat is megvizsgáljunk, mielőtt újra teret adunk a vitarendezésnek.
  2. Lassítson! Az érzelmek gyorsan változnak, ezért gyakori, hogy a partnerek túl gyorsan reagálnak egymás üzeneteire a vita során. Sokszor sebesebban beszélünk, mint ahogyan gondolkodunk, így könnyen elveszíthetjük képességünket arra, hogy megfontolt, átgondolt válaszokat adjunk. Érdemes segítségül hívni a lélegzet megfigyelését, lelassítani a beszédet, hogy az idegrendszer lenyugodhasson és ne automatikus, érzelmileg elárasztott válaszokat adjunk. Azonnali, gyorsan elsajátítható stresszkezelési technikákról ITT és ITT olvashat, majd -igény szerint- ki is próbálhatja őket.
  3. Mondandója legyen tömör! Mondja el véleményét és engedje partnerének is, hogy kifejtse az övét közbevágás nélkül! Az aktív figyelem fontos: akkor érezzük, hogy mások meghallgatnak, ha megakasztás nélkül közölhetjük mondandónkat. Fontos azonban az is, hogy beszélőként érzékelni tudjuk, hogy az, amit közölni szeretnénk, elég tömör, világos, érthető-e. Minél hosszabb ideig ragadjuk magunkhoz a szót, annál nagyobb a kockázata annak, hogy partnerünk vagy akár épp magunk elveszítjük a fonalat. Éljünk a saját időnkkel, de ne éljünk vissza vele!
  4. Használjon énközléseket! Az asszertív, önérvényesítő kommunikáció erőszakmentesen ad hangot az egyes szám, első személyben megfogalmazott gondolatoknak, érzelmeknek. Ahelyett, hogy partnerünket hibáztatnánk, tartsuk a figyelmet saját megélésünkön!
  5. Korlátozzák a beszélgetést egy témára! Az emberi kommunikáció összetett és konfliktusos helyzetben még nehezebb, mint általában. Amikor érzelmileg túlfűtött állapotban vagyunk, rendkívül nehéz a buktatókat elkerülni. Ne nehezítsük meg a saját dolgunkat azzal, hogy több témába fogunk bele, aminek sokszor parttalan, végeláthatatlan vita a vége. Koncentráljuk energiáinkat az első felmerülő problémára!
  6. Határozzanak meg időkeretet, vitázzanak maximum 5-15 percig! Az emberi elme korlátozott mentális és érzelmi erőforrásokkal rendelkezik. Minél hosszabb ideig vitázunk, annál valószínűbb, hogy átlépjük a  saját tűréshatárunkat. Ekkor a reaktivitás fokozódik és ellehetetlenül a hatékony konfliktuskezelés. Érzelmileg elöntött állapotban a tudatunk beszűkül, kíváncsiságunk a másik álláspontja iránt csökken vagy teljesen elfogy. Maradjon fókuszban a probléma, és kerüljük el azt, hogy a másikat tegyük meg a probléma tárgyának!  Valóságunk vitahelyzetben épp olyan szűk és hibás, mint partnerünké. A beiktatott időkorláttal rugalmasabbak, barátságosabbak és nyitottabbak tudunk maradni a konfliktuskezelés útvesztőjében.

Konfliktuskezelés párkapcsolatban, ha a vita már kicsúszott a kezünkből

Egy igazán hiteles bocsánatkérés kritikus része annak, hogy csökkenthessük a fájdalmat, irritációt, kellemetlenséget, amit partnerünk okoztunk. Az üresen csengő, odavetett „Sajnálom,” még nem jelenti azt, hogy megfelelően kértünk bocsánatot. Ahhoz, hogy valódi, hiteles bocsánatkérés történjen, ami a másikat megnyugtatja, érdemes követni a következőket:

  1. Béküljön minél hamarabb! Minél hamarabb kezeljük a kialakult helyzetet és oldjuk a rossz hangulatot, annál kevésbé valószínű, hogy hosszú távú emlékként a vita nyoma megmaradjon és jövőbeli problémákat okozzon.
  2. Legyen teljesen jelen!: Távolítsa el a zavaró tényezőket (telefon, TV, zene, stb.). Tartson szemkontaktust a partnerével, hogy érzékelhesse a fogadó fél gesztusait, szavait! Ha észleli, hogy valami igyekezete, békülő szándéka ellenére nincsen rendben, forduljon nyitottsággal, együttérzéssel partnere felé!
  3. Hallgasson aktívan és ítéletmentesen! Teremtsen magában nyitottságot arra, hogy partnere érzéseit meghallja. Gyakorolhatja azt is, hogy partnere szavait, mondandóját visszatükrözi, összefoglalja. Bizonyosodjon meg róla, hogy teljesen megértette őt!
  4. Legyen konkrét! Ne használjon általános frázisokat (pl. Sajnálom.), hanem pontosítsa, hogy miért kér bocsánatot: pl. sajnálom, hogy közbeszóltam és az igazamat bizonygattam ahelyett, hogy beleszólás nélkül meghallgattalak volna. Sajnálom, hogy felemeltem a hangom és türelmetlenül viselkedtem.
  5. Legyen fókuszban a viselkedés maga és ne a saját és partnerem személye! A személyeskedés soha nem vezet jóra, ha hatékony konfliktuskezelést szeretnénk gyakorolni a párkapcsolatban.
  6. Vállaljon felelősséget a saját szavaiért, viselkedéséért! Teljes mértékben vállalja a felelősséget saját tetteiért! Kerülje el partnere hibáztatását!
  7. Ne magyarázza meg az indítékait! Az indokaink, szándékunk a tettek, szavak mögött nem annyira fontosak, mint az, hogy milyen hatással bírtak partnerünkre. Az önigazolás valójában eltávolít partnerünk érzéseitől, csökkenti beleérző-képességünket, empátiánkat.

A biztonságos konfliktuskezelés a párkapcsolatban tanulható, és a fent leírt, tapasztalati úton kiérlelt tippek a legtöbb esetben segítenek. A biztonságos konfliktuskezelés biztonságos párkapcsolati kommunikációt eredményez, ami tovább növeli elégedettségünket a magánéletben.

Jó gyakorlást kívánunk!

További olvasmányok a témában John és Julie Gottman Ph.D, kiváló párterapeuták, akik az utóbbi 50 évben számos kutatást folytattak az egészséges párkapcsolati működés megismeréséért: ITT 

Párkonzultáció témában ITT olvashatja cikkeinket.

Cikk: Kálmán Mónika család- és párkonzulens, érzelem fókuszú (ÉFT) párterapeuta