Sémakémia

Lehetséges, hogy sémakémia áll a háttérben, ha azt vesszük észre, hogy újra és újra felüti a fejét egy unásig ismert, feszültséget generáló vagy akár súlyos distresszt okozó tapasztalat, kapcsolati mintázat. Lehet, hogy gyakran tesszük fel magunknak a kérdést: „Miért van az, hogy rendszerint hasonló természetű, viselkedésű emberek kerülnek az életembe?” A sémakémia fogalom azt jelenti, hogy legtöbbször tudattalanul olyan embereket, partnereket hívunk az életünkbe, akik megerősítik alapvető hitrendszerünket magunkról, a világról, az emberi kapcsolatokról. A romantikus partner választása tehát nem pusztán a véletlen műve.

Nem ritka, hogy egy kapcsolat első látásra szerelemnek tűnik, intenzív érzelmeket hív elő, mintha végre valahára életre keltettek volna bennünket. Gondolataink a másik körül forognak, őt magát kivételesnek, tökéletesnek érzékelhetjük, aki érzésre olyan, mintha mindig is ismertük volna, ugyanakkor még soha senki nem tűnt ennyire hozzánk valónak. A gyanútlanokat, akik még nem tapasztalták talán eleget vagy tudatosították a sémakémia által kifejtett ismétlési kényszert, nagy meglepetések érhetik, amikor a kezdeti felhőtlen, rózsaszín, szinte „testre és lélekre szabott” kapcsolat változni kezd, sőt ellentétébe fordul. A kezdeti biztonságot felváltja a kétely, a bizonytalanság, a kapcsolatféltés, mintha a pár tagjait a paradicsomból taszították volna ki, és eluralkodik a kapcsolati elégedetlenség.

Behódolás-feljogosítottság sémakémia

A sémák olyan alapvető, automatikus hitrendszerek, amelyek gyermekkori tapasztalatink eredményeként alakultak ki, és további életünk során tovább formálódtak. Nurhan Fıstıkcı pszichiáter így fogalmaz: „A sémák rengeteg információt hordoznak az ember felnőttkori életéről, ideértve a romantikus kapcsolatokhoz való hozzáállását is. Például ha szeretetlenséget és magányt érez valaki egy kapcsolatban, gyakori, hogy önfeláldozás, behódolás séma van működésben”. Ez egy olyan kapcsolódási minta, amelyben hajlamos vagyok mások igényeit a saját szükségleteim felé helyezni, tehát alárendelődöm, igényeim láthatatlanná válnak. A sémakémia ebben az esetben úgy hathat, hogy például választok magam mellé egy olyan társat, akinek domináns sémái között a feljogosítottság séma is megtalálható, ezáltal még inkább megszilárdul az a hitem, hogy a párkapcsolat számomra úgy működtethető, hogy a fontos másik alárendel, én pedig behódolok. A sémáinkat ezáltal kölcsönösen megerősítjük egymásban, kész is a potens sémakémiai képlet.

A sémakémia által működtetett kapcsolódási minták barátságokban és munkakapcsolatokban is fellelhetőek: maradva az önfeláldozás séma példájánál, valaki gyakran választhat olyan munkahelyet, ahol erősen autoriter vezető alatt dolgozhat, aki képtelen a határait, a szabadidejét tisztelni, mert feljogosítottsága azt diktálja neki, hogy keresse azokat a munkatársakat, akiket saját igényei szerint kihasználhat, kizsigerelhet. A behódolás séma dominanciája esetén a másik feljogosítottsága úgy illeszkedik a sémakémiai képletbe, mint két puzzle darab.

A sémakémia alapján létrejövő párkapcsolatok labilitását fokozza, hogy azok a felek, akik társuktól azt várják, hogy az összes létező szerepet töltsék be az életükben, csalódásra rendezkednek be. Nem lehetünk egymás tökéletesesn ideális szövetségesei, intim partnerei, barátai, apái, anyái, stb., bármilyen szép képet fest is a tudattalanul működő sémakémia. 

A sémakémia kizárólag tudatosítás, az önismeret fejlesztése és sokszor sématerápiás folyamat segítségével tárható fel.

Érzelem fókuszú párterápia: integratív módon ötvözi a kötődéselméletet, a rendszerszemléletet, a sématerápiát és hatékony, gyakorlati eszközökkel segíti a párkapcsolatoti kötődés helyreállítását, a párséma-rendszer kibogozását, átalakítását.