Bántalmazás a párkapcsolatban

Bántalmazás a párkapcsolatban sajnos gyakrabban fordul elő, mint gondolnánk. A bántalmazott fél módszeres kontrollálása, monitorozása, a felette történő dominancia megszerzése számos módon történhet. Összeszedtük a legismertebb fajtáit, hogy Ön is felismerje és körültekintően tudjon cselekedni, ha a bántalmazás jeleit tapasztalja.

Szexuális bántalmazás: bármely személy kényszerítése szexuális természetű cselekedetekre, amelyek az ő kifejezett beleegyezése nélkül történnek. A párkapcsolatban az intim partner kényszerítése ilyen típusú cselekedetekre szintén bántalmazásnak minősül.

Testi bántalmazás: testi sértés vagy arra való kísérlet, amelyben valaki egy másik személyt ütéssel, rúgással, megpofozással, harapással, csípéssel, égetéssel, fojtogatással, megragadással, fulladással vagy lökdöséssel bántson. A testi bántalmazás továbbá magában foglalja a dolgok dobálását, ajtók csapkodását vagy falak ütögetését, döngetését.

Érzelmi bántalmazás: az önértékelés aláaknázása a személy folyamatos kritizálásával, ködösítéssel (gaslighting), gúnyolásával, a szociális kapcsolati hálójától (család, barátok, szomszédok, munkatársak) való elszigetelésével. Gyakori a partner megfigyelése (stalking), monitorozása (telefon, online jelenlét), fizikai akadályoztatása akár a munkavégzésben vagy hobbijainak űzésében. .

Pszichés bántalmazás: a személy terrorizálása, fenyegetése azzal, hogy őt vagy szeretteit bántani fogják.

Pénzügyi bántalmazás: a közös pénzek, javak felett való irányítás fenntartása, pénzhez való hozzáférés megvonása, és a személy költekezésének nyomon követése. A pénzügyi bántalmazás magában foglalja az intim partner munkavégzésének, tanulásának vagy más önállósodási lépéseinek megakadályozását a pénzügyi függetlenség eléréséhez.

Zaklatás: célja a bosszantás, megfélelemkeltés vagy bántalmazással történő fenyegetés. A zaklatás olyan viselkedéseket is tartalmazhat, mint a személy ismételt hívása, levelek, emailek vagy ajándékok küldése, a személy követése (stalking), az utána való kémkedés.

Online bántalmazás: online levelező rendszerek, közösségi média, társkereső alkalmazások és más digitális platformok használata az intim partner zaklatására, fenyegetésére, megfélemlítésére vagy manipulálására. A bántalmazott felet segítő személyek (családtagok, kollégák, pszichológusok, párterapeuták) közösségi fórumokon történő lejáratása, fenyegetése, megfigyelése.

Bántalmazás a párkapcsolatban: jelek az áldozat viselkedésében

  • Látható nyugtalanság, ingerlékenység, amely a szokott mértéktől eltérő
  • Drasztikus vagy hirtelen változások a viselkedésben
  • Az áldozat nem a korábbi módon reagál, elszigetelődik, magába zárkózik
  • Karaktere, személyisége megváltozik, például alacsonyabb önbecsülés és önbizalom jellemzi
  • Túlzottan aggódik amiatt, hogy partnere elégedett-e az ő viselkedésével kapcsolatban
  • A szokottól eltérő módon újabban kihagyja a társasági- vagy munkaeseményeket
  • Indokolatlanul idegesnek vagy ijedtnek tűnik a partnere körül
  • Sérüléseik vannak rajta, mint például zúzódások, vágások, sebek, törött fogak vagy törött csontok
  • Kifogásokat talál a sérüléseire, mint például „Eltörtem,” vagy „Beleütköztem az ajtóba”.

Segítésgnyújtás bántalmazás esetén: https://egeszsegvonal.gov.hu/maradj-egeszseges-cikkek/134-egeszsegvedelem/2038-segitsegnyujtas-bantalmazas-eseten.html, és

NANE segélyvonal: Nők és gyermekek elleni erőszak áldozatainak és segítőiknek, +36 80 505 101

Felhasznált irodalom: https://www.verywellmind.com/intimate-partner-violence-types-signs-causes-and-impact-5324420

Adaptálta, kiegészítette: Kálmán Mónika