Szervezetállítás vállalkozó szervezeteknek
A szervezetállítás a cégek, szervezetek döntéshozatalának és megoldásorientált működésének segítésére, a rendszerszemléletű családállítás alapelveit felhasználva jelent meg a 90-es évek közepén.
Ma a rendszerszemléletű modalitások leghatékonyabb formái közé tartozik, amelyek segítik a szervezetek jövő- és megoldásorientált, sikeres munkáját.
A szervezetállítás során, a családállításhoz hasonló módon, a szervezetet vagy annak egy részét érintő vizsgálandó faktorokat képviselőkön, reprezentánsokon keresztül jelenítjük meg.
A folyamat során egyszerűen, tömören megfogalmazott kérdésekre szűkítjük a vizsgálódást, mint például:
Mi az oka a nagy mértékű fluktuációnak?; Miért csökken a bevétel?; A vagy B tervet válasszam?; Mi a kommunikációs probléma alapja a szervezeti egységek között? stb.
A szisztemikus struktúraállítás, ma röviden szervezetállítás, módszertana Dr. Matthias Varga von Kibéd, matematikus, filozófus, logika- és tudományelmélet kutató, valamint Insa Sparrer pszichológus nevéhez fűződik (Systemische Strukturaufstellungen), melynek keretein belül a családállításban vizsgált humán elemek mellett absztrakt elemek is megjelennek, mint például a személyes és szervezeti célok, a célokat gátló tényezők, a döntéseket informáló explicit és implicit gondolati sémák, a szervezet rejtett dinamikája és az arra ható egyéb tényezők.
„Amikor azt gondolod, hogy már minden lehetőséget kimerítettél, még mindig van legalább egy.”