Korai maladaptív séma

A sémák olyan mentális keretek, amelyek segítenek értelmezni és rendszerezni tapasztalatainkat. A korai maladaptív sémák tudattalanok, magukban foglalják az önmagunkról, a körülöttünk lévő világról és más emberekről alkotott hiedelmeinket. Bár ezek a sémák nem mindig észlelhetők, jelentős hatással vannak az énképünkre, az élethez való elvárásainkra és emberi kapcsolataink minőségére.

A sémák általánosságban véve nem feltétlenül negatívak, hiszen struktúrát és értelmet adhatnak az életünknek. Azonban a Korai Maladaptív Sémák (KMS), amelyeket Dr. Jeffrey Young a Sématerápia c. könyvben tárgyal, olyan minták, amelyek korai életünk során alakulnak ki, és diszfunkcionálissá válhatnak, érzelmi és kapcsolati nehézségeket okozva.

A korai maladaptív séma meghatározása

Dr. Jeffrey Young, Janet Klosko és Marjorie Weishaar a Schema Therapy: A Practitioner’s Guide (2003) című könyvükben adták meg a KMS alapvető meghatározását. Szerintük:

A Korai Maladaptív Séma:
egy széleskörű, átható téma vagy mintázat, amely emlékekből, érzelmekből, gondolatokból és testi érzetek összességéből áll, az önmagunkról és másokkal való kapcsolatainkról szól; gyermekkorban vagy serdülőkorban alakul ki; az élet során tovább fejlődik, és jelentős mértékben diszfunkcionális

A korai maladaptív séma főbb jellemzői

  1. Széleskörű és átható: A KMS-ek az élet számos területére hatással vannak, befolyásolva az önmagunkról és másokról alkotott nézeteinket.
  2. Többdimenziós: Emlékekből, érzelmekből, gondolatokból és testi érzetekből állnak össze.
  3. Gyermekkorban gyökereznek: Ezek a sémák gyermek- vagy serdülőkorban alakulnak ki, gyakran érzelmi szükségletek kielégítetlensége vagy negatív tapasztalatok hatására.
  4. Élethosszig tartó fejlődés: Miután kialakultak, a sémák idővel fejlődnek, és megerősödhetnek azáltal, hogy a korai maladaptív mintákhoz hasonló mintákat észlelünk.
  5. Diszfunkcionális hatás: A KMS-ek érzelmi distresszt és kapcsolati nehézségeket okoznak, gyakran negatív viselkedési, kapcsolati ciklusokat fenntartva.

A sémák és a viselkedés

Fontos különbséget tenni a sémák és a viselkedés között. Young és Klosko szerint a sémák nem tartalmaznak konkrét viselkedési elemeket; sokkal inkább a viselkedés tekinthető a sémákra adott reakciónak. Például aki elhagyatottság sémával küzd, lehet, hogy túlságosan ragaszkodó vagy elkerülő viselkedést mutat, de maga a séma az alapvető hiedelmekben és érzésekben rejlik, nem pedig a cselekedetekben.

A korai maladaptív sémák megértése

A KMS-ek azonosításával és kezelésével a sématerápia célja a stresszt okozó minták megszakítása és az érzelmi jóllét növelése. Ez a terápiás megközelítés hangsúlyozza a sémák eredetének megértését és érzelmi átalakítását annak érdekében, hogy egészségesebb hiedelmeket és megküzdési stratégiákat hozzunk létre.

Segítői munkánkban ötvözzük az elméleti hátteret és a gyakorlati módszertanokat az ember komplex, színes belső valóságának feltárásáért. Az integratív szemlélet lehetővé teszi az egymás pozitív hatását erősítő, az egész rendszerre kitekintő segítő megközelítések és fejlesztési vagy terápiás eszközök eredményes alkalmazását.

Referencia: Dr. Jeffrey Young, Janet Klosko és Marjorie Weishaar a Schema Therapy: A Practitioner’s Guide (2003)

Szerkesztő: Kálmán Mónika